Kopalnie Borneo są znane od wielu stuleci, lecz nie prowadzono na terenach diamentonośnych intensywnych metod wydobycia.
Na wyspie można wydzielić dwie strefy bardzo zasobne w minerały. Pierwsza strefa usytuowana jest na zachodzie wyspy, druga, nie mniej ważna w części południowo-wschodniej. Są tam rozmieszczone tereny aluwialne dookoła góry Babartis niedaleko Martapura.
Ze złóż aluwialnych na Borneo wydobywa się kryształy diamentów o różnej jakości. Jednak dosyć często można pozyskać kamienie przezroczyste serii Cape.. Niekiedy jednak wśród białych kamieni spotyka się diamenty barwne takie jak niebieskie, różowe, brązowe. Ważnymi i znaczącymi kopalniami są kopalnie: Bantam, Danau Radja i Sarawak.
W większości diamenty znajdowane na wyspie występują w formie drobnych kryształów, chociaż czasami zdarzają się odkrycia większych wspaniałych okazów. W XIX w. znaleziono diament o masie 70 karatów, został on sprzedany na dwór radży Sarawak. Nazwano go “Star of Sarawak”. Drugim okazem był kamień odkryty w 1917 r. ważący 367 karatów, który nazwano “Danau Radja”. Innym zapisanym w historii Borneo był kamień, może nie tak duży bo ważący „zaledwie” 36 karatów, ale za to bardzo czysty. Został znaleziony w osadach sedymentacyjnych kopalni Landak. Nosi on nazwę “Bantam”