Encyklopedia

Kolor

Diament

Diament

Najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie jest diament. W skali twardości Mohsa ma on wartość 10 i jest ok. 150 razy twardszy od korundu, a 1000 razy twardszy od kwarcu.

Rubin

Rubin

Rubiny są cenną odmianą korundów. Właściwą barwa rubinów jest barwa ciemnoczerwona a najbardziej cenioną barwą jest czerwień o nazwie krwi gołębiej (pigeon blood).

Szafir

Szafir

Najbardziej znana niebieska odmiana korundu to szafir. Swoją barwę zawdzięcza domieszce tytanu. Jak wszystkie korundy jest minerałem twardym (9 w skali Mohsa).

Szmaragd

Szmaragd

Jedną z najbardziej cenionych odmian grupy beryli jest szmaragd. Charakteryzuje się piękną zieloną barwą, a wywołuje ją domieszka chromu. Ma on niższą twardość niż korundy a wynosi ona ok. 7,5 w skali Mohsa.

Akwamaryn

Akwamaryn

Akwamaryny charakteryzują się przepiękną niebieską i niebiesko-zieloną barwą. Nazwę akwamarynu wprowadził w 1609r Beotius de Boot. Akwamaryn należy do grupy beryli, a jego kryształy mają układ heksagonalny.

Topaz

Topaz

Popularnym kamieniem występującym na rynku jest topaz. Do biżuterii wykorzystywane są okazy o barwach żółtych, niebieskich, zielonych czy różowych. Bardzo często żółte odmiany topazu są mylone z cytrynami będącymi jednak żółtą odmianą kwarcu.

footer-image

© 2024 DiamondsLab. All Rights Reserved.