Aktualności

20 kwiecień 2019

Botswana – „Okavango Blue Diamond”

Botswana to kraj, w którym można znaleźć kilka obszarów obfitujących w złoża diamentonośne.

W roku 1967  opracowano złoża Damtshaa i w tym obszarze wybudowano kopalnię o tej nazwie. Usytuowana ona jest 20 km od bardzo bogatego w diamenty kimberlitu Orapa, również odkrytego w 1967 roku. Kopalnia Damtshaa należy obecnie do okręgu wydobywczego Orapa razem z drugą kopalnią Letlhakane. Projekt kopalni zakłada  31 lat wydobycia surowca diamentowego. Jak podają źródła kopalni Damtshaa  w roku 2014 pozyskano z tej kopalni 303319 karat diamentów. Natomiast plany wydobycia diamentów z kopalni Orapa to ok. 12 mln  karat rocznie.  Jak podaje spółka Debswana w roku 2014 w kopalni Orapa wyprodukowano 12073522 karat. Wydobycie diamentów  w Botswanie prowadzone jest także w kopalni Jwaneng. Bardzo bogatym złożem kimberlitowym jest okręg Karove. Podawane wydobycie diamentów  z kopalni Karowe na I kwartał 2018 roku to 120000,00karat, a największy diament uzyskany z tej kopalni to diament Lesedi La Rona o masie 1109 karata, czy 813 karatowy Constellation.

Na terenie Botswany działają też spółki z udziałem rządu Botswany  obracające surowcem diamentowym, takie jak np. Debswana czy Okavango Diamond Company (ODC). Ta ostatnia w roku 2017 sprzedała diamenty na kwotę 566 mln dolarów. 

W roku 2018 w kopalni Orapa znaleziono błękitny diament o masie 41,11 ct.

Został on wysłany przez spółkę Okavanga Diamond Company do Instytutu GIA do dalszych badań. Kolor jego był na tyle intensywny ,że  podjęto dalsze badania nad opracowaniem dla niego odpowiedniego szlifu. Po analizie zadecydowano, aby  przeszlifować go w szlifie owalnym dla zachowanie jego  naturalnej niebieskiej barwy.

 Po przeszlifowaniu uzyskana masa diamentu  to 20,46 karat, a cały kamień został określony jako diament o barwie  „głębokiej niebieskiej” ( Fancy Deep Blue) typu IIb. Laboratorium  amerykańskie GIA opisało też jego czystość jako VVS2. Jak powiedział Marcus ter Haar z Okavango Diamond Company „jest to jeden z najpiękniejszych kamieni jaki  został znaleziony w Botswanie”.

Barbara Dembowska

DIAMONDSLAB

 

Źródło zdj.

abcnews.go.com

 

footer-image

© 2024 DiamondsLab. All Rights Reserved.