Encyklopedia

Kolor

Diament

Diament

Najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie jest diament. W skali twardości Mohsa ma on wartość 10 i jest ok. 150 razy twardszy od korundu, a 1000 razy twardszy od kwarcu.

Pomimo swej twardości minerał ten nie jest odporny na czynniki mechaniczne. Wierzono jednak, że jest odporny na uderzenie młotem i tak np. po bitwie pod Morat w 1476r znaleziono w namiocie Karola Śmiałego pokruszone diamenty, poddawane próbie rozbicia w celu przekonania się o ich prawdziwości. Od wielu stuleci diamenty były eksploatowane ze złóż okruchowych – aluwialnych. Dopiero na początku XIXw . po odkryciach w Afryce Południowej lei kimberlitowych zaczęto eksploatacje ze złóz pierwotnych. Złoża swoją nazwę zawdzięczają od nazwy miejscowości Kimberley. W pierwszych latach poszukiwań diamentów znaleziono 83 karatowy diament któremu nadano nazwę Gwiazdy Afryki Południowej (Star of South Africa). Został później przeszlifowane na łezkę o masie47,69 karata. Zresztą kopalnie afrykańskie dostarczyły też jeden z największych okazów , a był to Cullinan o masie 3026 karata. Należy jednak zaznaczyć iż od czasów starożytnych znanym miejscem występowania diamentów były Indie. Znany jest z tego kraju duży diament o nazwie Koh-i-Nor , który miał przed przeszlifowaniem 186 karat, po przeszlifowaniu uzyskał masę 108,93 karata. Poszukiwania diamentów objęły cały świat. Znaleziono złoża w Brazylii, Kanadzie i Rosji. W Rosji pierwsze leje kimberlitowe odkryto w 1953 r., a jednym z większych diamentów tam znalezionych to Gwiazda Jakucji mająca 234 karaty. Diamenty ze względu na swoją niezwykła brylancję były zawsze poszukiwane i oprawiane w przepiękną biżuterię. Mogą być bezbarwne jak i posiadać niezwykłe kolory takie jak żółty, niebieski, różowy, zielony. W Dreźnie znajduje się diament o masie 41 karat o niezwykłej zielonej barwie znany pod nazwa Zielonego Brylantu z Drezna. Wspaniałą niebieska barwę ma diament o nazwie „Hope”. Został znaleziony w indyjskich kopalniach niedaleko Golcondy. Do Europy trafił za pośrednictwem badacza kamieni Taverniera, który dostarczył go na dwór francuski. Do czasów rewolucji francuskiej był w skarbcu koronnym, a później został sprzedany do Ameryki i był jednym ze wspaniałych okazów kolekcji zbieracza kamieni Ph. Hop’a. Został przeszlifowany i obecnie ma masę 44,4 karata. Z innych barwnych diamentów ciekawy jest żółty diament o nazwie „Florentyńczyk” i masie 137,2 karata. Diament należał do Karola Śmiałego przechodził różne losy. Znaleziony na polu bitwy przez żołnierza został sprzedany za guldena. Trafił do Genui i tam został sprzedany za 10000 guldenów i wszedł w posiadanie rodziny Sforzów. Następnie został sprzedany do Watykanu skąd odkupił go Wielki Książę Toskański.

Diamenty można szlifować w różne formy ; od szlifu brylantowego, przez serca, łezki, bagietki princessy do prostych szlifów rozet trójściennych. Ale diamenty wykorzystywane są nie tylko w biżuterii. Są niezwykle cennym materiałem przemysłowym służącym do produkcji narzędzi np. chirurgicznych jak i wykorzystywane w przemyśle informatycznym , czy przy produkcji komputerów.

footer-image

© 2024 DiamondsLab. All Rights Reserved.