Encyklopedia

Kolor

Granat

Granat

Granaty znane są od dawna, najbardziej popularne były w wiekach średnich wykorzystywane do ozdabiania ubiorów , broni, czy naczyń sakralnych.

Nazwa tego minerału pochodzi od łacińskiego określenia owoców drzewa granatowego do złudzenia przypominających kryształy granatów. Granaty krystalizują w układzie regularnym.

Łupliwość granatów jest niewyraźna, przełam nierówny, a twardość w skali Mohsa to 6,5-7,5. Minerał ten był poszukiwany ze względu na różnorodność barw, gdyż spotykane są granaty o barwie brunatnej, czerwonej, żółtej, zielonej czy czarnej. Np. piropy o pięknej rubinowo-czerwonej barwie, rodolity barwy różowej, czy uwarowity o szmaragdowozielonym odcieniu. Najbardziej znanym od starożytności był almandyn o barwie ciemnoczerwonej do brunatno czerwonej. Popularnym szlifem stosowanym przy szlifowaniu tego kamienia jest szlif kaboszonowy. Rzadkimi spotykanymi w przyrodzie są almandyny, w którym można zauważyć efekt asteryzmu, w postaci czteroramiennej gwiazdy podnoszący efekt wizualny kamienia. Bardzo popularne złoża występują w Czechach i na Słowacji od dawna oprawiane w charakterystyczną czeska biżuterię. W Polsce też są znane złoża granatów na Dolnym Śląsku, w okolicach Jeleniej Góry czy Jordanowa skąd pochodzi grossular, a z Tatr almandyn.

footer-image

© 2024 DiamondsLab. All Rights Reserved.