Encyklopedia

Historia

Diamenty - skarby ziemi i moja pasja

Diamenty - skarby ziemi i moja pasja

W ostatnich latach na parkietach znanych domów aukcyjnych pojawiły się ciekawe okazy diamentów osiągające znaczne ceny. Wśród nich były diamenty historyczne jak i okazy ostatnio znalezione w kopalniach np. Afryki.

Jednym z ciekawszych diamentów historycznych jaki pojawił się na aukcji domu Sotheby’s w Genewie , był diament „Beau Sancy”. Trzeba dodać iż diamenty historyczne bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach, gdyż przeważnie pozostają jako cenne okazy muzealne. Wydobyty w XVI wieku w kopalniach indyjskich i przewieziony do Europy znalazł nabywcę , a była nią Maria de Medici’s żona króla Francji Henryka IV. Przechodził różne koleje losu będąc w posiadaniu dworów królewskich Anglii, Holandii i Prus. Wystawiony na licytację przez wnuka Wilhelma II na aukcję 12 maja 2014r osiągnął cenę 9,7 mln USD. Ciekawą sprawą był czas licytacji mianowicie diament ten o masie 34,98ct licytowano tylko przez 8 minut.

Inny ciekawy kamień, pojawił się na aukcji domu aukcyjnego Christie’s 15 maja 2013 roku. Był to diament o dużej masie 101,73 ct bardzo wysokiej barwy (D) zupełnie czysty i przeszlifowany w kształt łezki. Sam surowy kamień został odkryty w kopalniach w Botswanie i ważył 236ct. Praca nad nim trwała ok. 3 lata aby uzyskać doskonały kształt łezki. Wylicytowano go na kwotę 26,7 mln USD. Po licytacji nadano mu nazwę „Winston Legacy”.

Oprócz kamieni białych, na świecie bardzo poszukiwane są diamenty o naturalnych barwach fantazyjnych. Takim ciekawym kamieniem był różowy diament o masie 24,78 ct, który został przedstawiony publiczności do licytacji 16.września 2010 roku. Sklasyfikowano go jako Fancy Intence Pink, bardzo czysty (VVS2) o szlifie szmaragdowym. Opis tego kamienia mówił, iż jest to diament wspaniałej barwy różowej jaki kiedykolwiek został znaleziony. Oczywiście miało to też odzwierciedlenie w kwocie licytacji na parkiecie domu aukcyjnego Sotheby’s, która osiągnęła wysokość 45,6 mln USD. Nadano mu nazwę” Graff Pink” na cześć obecnego właściciela.

Barbara Dembowska

footer-image

© 2024 DiamondsLab. All Rights Reserved.