diamondslab@diamondslab.pl
separator
+48 602 390 419

Aktualnościzobacz wszystkie »

2014-11-07 Konferencja Diamond dream and reality. Plac Vendome - Paryż

W trakcie trwania konferencji uczestniczono w dwóch ważnych wydarzeniach:

 

  • sesji wykładowej z udziałem przedstawicieli świata naukowego, przemysłu diamentowego i polityki;

  • prestiżowej gali z udziałem przedstawicieli rządów państw Francji, Belgii i Luksemburga.

 

  Było to spotkanie mające na celu wzmocnienie i mobilizację profesjonalistów do opracowania globalnego projektu promocji biżuterii, jubilerstwa, gemmologii, jak również pogłębiania wiedzy z tych dziedzin.

 

W pierwszym rzędzie, patrząc perspektywicznie na całą branżę, rozpoczęły współpracę takie państwa jak Belgia, Francja i Luksemburg. Z inicjatywy Izby Gospodarczej Belgijsko - Luksemburskiej, pod protektoratem księcia Jana de Luksembourg, zorganizowano w Paryżu wielkie spotkanie świata diamentowego z Antwerpii, Francji i całego świata. Rząd belgijski był reprezentowany przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Ekonomii, ze strony francuskiej - Ministerstwo Spraw Publicznych. Na miejsce konferencji wybrano prestiżowy hotel niedaleko placu Vendome, legendarnego miejsca - kolebki wielkiego jubilerstwa francuskiego.

 

Zaproszeni wykładowcy poruszali tematy bardzo ważne dla świata jubilerskiego, a mianowicie tematykę odkryć naukowych na polu syntez diamentowych, manipulacje z kamieniami kolorowymi, perspektywy dalszej promocji jubilerstwa na świecie, analizę rynku jubilerskiego w Stanach Zjednoczonych, dalsze ujednolicenie norm dotyczących certyfikacji kamieni jubilerskich, elementy nowej struktury dystrybucji diamentów surowych przez koncern De Beers, czy wprowadzenie w życie nowej myśli - piątego C .

 

Wiek XXI niesie za sobą nowe wyzwania takie jak internet, komercjalizację życia, czy nieuczciwą konkurencję, dotykająca dotkliwie sektor jubilerski. Należy też zwrócić uwagę, że na rynku pojawiają się nowi producenci surowca diamentowego. Uruchamia się nowe kopalnie, stare powoli się zamyka. Otwierane są szlifiernie i zakłady jubilerskie. Wszystkie te elementy składowe będą się stykały z takimi problemami jak diamenty syntetyczne HPHT, CVD, diamenty poprawiane GE, czy całkiem nowe syntezy japońskie i rosyjskie. Uczestnicy konferencji  się zastanawiali się jaki sprzęt powinien być wykorzystywany, aby rozdzielić diamenty naturalne od syntetycznych, jak powinny wyglądać certyfikaty diamentów, czy kamieni naturalnych kolorowych. Czy laboratoria będą inwestować w nowe technologie, aby określić bez pomyłki z jakim kamieniem mamy do czynienia syntezą czy też z imitacją. Uczestnicy konferencji dyskutowali nad nową inicjatywą Federacji Diamentów i Kamieni Szlachetnych z Antwerpii, promującą nową myśl - piąte C od słowa confiance - zaufanie.

 

Inicjatywa ta miała na celu umocnienie dobrych kontaktów między światem jubilerskim a konsumentami w oparciu o takie składniki działalności jak:

 

  • kontrola pochodzenia surowca diamentowego;

  • zobowiązanie szlifierni do pracy wg norm międzynarodowych, wykluczających zatrudnianie dzieci, inicjatywa pod egidą Global Witnes;

  • poparcie dla procesu Kimberley.

 

Drugi dzień konferencji to warsztaty, na których demonstrowano najwyższej klasy sprzęt gemmologiczny, potrzebny do analiz kamieni, a więc spektroskopy, spektroskopy Ramana ,Diamond Sure i inne.

 

 

 

Barbara Dembowska

 

submenu-image